Ολυμπιακός και ΑΕΚ στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος

Ολυμπιακός και η ΑΕΚ είναι οι φιναλίστ του εφετινού Κυπέλλου Ελλάδος και θα διασταυρώσουν τα «ξίφη» τους στον τελικό της διοργάνωσης, όπου είχαν ξαναβρεθεί αντιμέτωποι πριν από τέσσερα χρόνια (τότε είχαν επικρατήσει με 2-1 οι «κιτρινόμαυροι»).

Αντιμετωπίζοντας στη Θεσσαλονίκη τον Αρη, στον επαναληπτικό του πρώτου ημιτελικού όπου είχε κερδίσει με 2-1, η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει 2-0 με γκολ των Μαντσίνι (57’) και Ντινγκινί (90’+3’). Εντούτοις κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+6’) να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα με γκολ του Λιβάγια.

Στην παράταση ο Κροάτης επιθετικός ήταν εκείνος που με δεύτερο τέρμα στο 102’ σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του.

Στο «Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (64’ Μασούρας, 85΄ Καμαρά) ανέτρεψε την ήττα του στο πρώτο ματς (2-3) και επέστρεψε στον τελικό μετά από τέσσερα χρόνια.