Champions League: Πρόκριση για Ντόρτμουντ, Ατλέτικο, Μπαρτσελόνα και Λάτσιο

Καταπληκτικά ματς έγιναν στο άνοιγμα της αυλαίας της 5ης αγωνιστικής του Champions League με τις Ντόρτμουντ, Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα και Λάτσιο να «σφραγίζουν» τα εισιτήριά τους για τη φάση των 16 αλλά και την Παρί να σώζεται στο 98′ με αμφιλεγόμενο πέναλτι!

Στο Μιλάνο, η Ντόρτμουντ ήταν ασταμάτητη απέναντι στη Μίλαν, νίκησε με 3-1 κι εξασφάλισε την πρόκρισή της στα νοκ-άουτ. Η καλή μέρα φάνηκε από νωρίς για τους Βεστφαλούς όταν ο Κόμπελ νίκησε τον Ζιρού σε εκτέλεση πέναλτι μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Ρόις με εύστοχο πέναλτι στο 10′ έβαλε μπροστά τους Γερμανούς, οι οποίοι είχαν απαντήσεις ακόμα κι όταν ο Τσουκουέζε ισοφάρισε στο 37′. Τα γκολ των Μπινόε-Γκίτενς και Αντεγέμι χάρισαν μια σπουδαία νίκη στην Ντόρτμουντ που κλείδωσε την πρόκριση στον όμιλο της… φωτιάς κι έστειλαν τη Μίλαν στην τέταρτη θέση.

Στο άλλο ματς του 6ου ομίλου η Νιούκαστλ λίγο έλειψε να σοκάρει ξανά την Παρί. Αντεξε την πίεση των Γάλλων και προηγήθηκε στο 24′ με τον Ίσακ. Ωστόσο στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Μαρτσίνιακ έδωσε ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι για χέρι (βλέποντας μάλιστα τη φάση και σε video). Ο Μπαπέ ισοφάρισε (1-1) φέρνοντας την Παρί στη δεύτερη θέση και με προβάδισμα πρόκρισης.

Στο Ρότερνταμ, οι παίκτες της Ατλέτικο Μαδρίτης έκαναν το καλύτερο δώρο στον προπονητή τους Ντιέγκο Σιμεόνε για την 100ή παρουσία του στον πάγκο της ισπανικής ομάδας σε αγώνα του Champions League (έγινε μόλις ο τρίτος κόουτς μετά τους Σερ Άλεξ Φέργκιουσον και Αρσέν Βενγκέρ με 100 παρουσίες στη διοργάνωση με τον ίδιο σύλλογο). Οι Ροχιμπλάνκος νίκησαν με 3-1 τη Φέγενορντ με 3-1 -με δύο αυτογκόλ των Ολλανδών- κι εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16» μαζί με τη Λάτσιο που προηγουμένως με διπλό χτύπημα του τρομερού Τσίρο Ιμόμπιλε επικράτησε 2-0 της Σέλτικ. Η Φέγενορντ κλείδωσε την παρουσία της στο Europa League.

Στα νοκ-άουτ πέρασε και η Μπαρτσελόνα που έκανε ολική ανατροπή στο ματς με την Πόρτο. Επικράτησε με 2-1 στη Βαρκελώνη χάρη στα τέρματα των Κανσέλο και Ζοάο Φέλιξ, έφτασε τους 12 βαθμούς εξασφαλίζοντας το πολυπόθητο εισιτήριο και άφησε πίσω της την Πόρτο και την Σαχτάρ στους 9 βαθμούς να δίνουν τελικό πρόκρισης στις 13 Δεκεμβρίου στην Πορτογαλία.

Σπουδαία ανατροπή έκανε και η Μάντσεστερ Σίτι που πανηγύρισε το «5 στα 5» με περιπετειώδη τρόπο. Οι Πολίτες βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 στο ημίχρονο απ’ τη Λειψία αλλά με γκολ των Χάαλαντ, Φόντεν και Άλβαρες επικράτησαν 3-2 των Γερμανών που έχουν ήδη μια καπαρωμένη θέση στους 16. Στο Europa League προκρίθηκε η Γιούννγκ Μπόις, καθώς νίκησε με 2-0 τον Ερυθρό Αστέρα και πήρε το εισιτήριο για την δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Αποτελέσματα – Σκόρερ

5ος Όμιλος
Λάτσιο – Σέλτικ 2-0 (82΄, 85΄ Ιμόμπιλε)
Φέγενορντ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 (77΄ Βίφερ – 14΄ αυτ. Χεερτρούιντα, 58΄ Ερμόζο, 81΄ αυτ. Χιμένες)

Βαθμολογία

Ατλέτικο Μαδρίτης 11
Λάτσιο 10
Φέγενορντ 6
Σέλτικ 1

6ος Όμιλος
Παρί Σεν Ζερμέν – Νιούκαστλ 1-1 (98′ πέν. Μπαπέ – 24′ Ισάκ)
Μίλαν – Ντόρτμουντ 1-3 (37′ Τσουκουέζε – 10′ πέν. Ρόις, 59΄ Μπινόε-Γκίτενς, 69΄ Αντεγέμι)

Βαθμολογία

Ντόρτμουντ 10
Παρί 7
Νιούκαστλ 5
Μίλαν 5

7ος Όμιλος
Μάντσεστερ Σίτι – Λειψία 3-2 (54΄ Χάαλαντ, 70΄ Φόντεν, 87΄ Άλβαρεζ – 13΄, 33΄ Οπεντά)
Γιουνγκ Μπόις – Ερυθρός Αστέρας 2-0 (8′ αυτ. Νεντέλκοβιτς, 29′ Μπλουμ)