Έκανε βήμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός με ψυχή και… Φορτούνη λύγισε την Γκενκ. Το τέρμα του 30χρονου άσου στα 22’’ ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στους «ερυθρόλευκους» και να τους δώσει προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Βέλγιο.

Στο μυαλό των κόουτς
Με διάταξη 4-3-3, ο Πασχαλάκης ήταν στην εστία, οι Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε και Κίνι στην τετράδα της άμυνας. Ιμπόρα, Μαντί Καμαρά και Καρβάλιο η τριπλέτα στον άξονα, με τους Φορτούνη και Μασούρα στα «φτερά» και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Με 4-4-1-1 ξεκίνησε η Γκενκ. Ο Βαντεβούρτ ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Μουνιός και Καγέμπε να αποτελούν τα μπακ, ενώ ΜακΚένζι και Κουέστα το δίδυμο στα στόπερ. Χροσόφσκι και Γκαλάρσα τα κεντρικά χαφ, με τον Ελ Χανούς να βρίσκεται στο δεξί άκρο και τον Πέντσίλ στο αριστερό. Ο Τολού θα είναι στην κορυφή της επίθεσης με τον Τρεζόρ να τον πλαισιώνει.

Το ματς
Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να περιμένει ο Μαρτίνεθ για την ομάδα του. Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό δράσης, όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Ροντινέι από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από αρκετά πόδια, ο ΜακΚένζι έδιωξε ασταθώς και ο Φορτούνης με άψογο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, πιέζοντας ψηλά για όπως θέλει ο Ισπανός τεχνικός, έκλεψαν μπάλες, αλλά δεν βρήκαν καλή ευκαιρία στα επόμενα λεπτά.

Η Γκενκ από το δεκάλεπτο και μετά άρχισε να βγαίνει μπροστά και να κυκλοφορεί την μπάλα. Πάντως, ό,τι έβγαλε στα επόμενα λεπτά ήταν μέσω στατικών φάσεων, εξαιτίας της ποιότητας του Τρεζόρ. Μπορεί στο 11’ να μην βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του στο κατάλληλο σημείο, αλλά στο 13’ ήταν ο Κουέστα που είδε την μπάλα να κοντράρει στην κεφαλιά του και να καταλήγει στην αγκαλιά του Πασχαλάκη. Δύο λεπτά μετά παραλίγο να εξαργυρώσει το καλό πρέσινγκ του ο Ολυμπιακό, με τον Κίνι να κερδίζει την μπάλα και τον Φορτούνη να παίρνει, αλλά το συρτό σουτ που έκανε ήταν πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε την μπάλα για να επιβάλλει τον ρυθμό του, βλέποντας τους φιλοξενούμενους να ξεθαρρεύουν, παίρνοντας οι πρωταθλητές Βελγίου δύναμη από τις στατικές φάσεις τους. Η Γκενκ έγινε και πάλι επικίνδυνη με τη συγκεκριμένη συνταγή, με τον Μουνιός να προσπαθεί να απειλήσει από αέρος, ο Πασχαλάκης απέκρουσε και στη συνέχεια σε συνεργασία με τον Ρέτσο απέτρεψαν τον κίνδυνο προ του ΜακΚένζι, που ήταν στην καρδιά της περιοχής.

Στο 42’ ο Ολυμπιακός άγγιξε το 2-0. Ο Ελ Αραμπί συνεργάστηκε με τον Καμαρά εκτός περιοχής και μέσος των Πειραιωτών έπιασε σουτ δίχως ισορροπία, με την μπάλα να φτάνει στον Μασούρα που βρέθηκε φάτσα με την εστία, αλλά δεν μπόρεσε γεμάτο το σουτ και ο Βαντεβούρτ μπλόκαρε. Στα καπάκια είχε πολύ καλή στιγμή η Γκενκ, με τον Φρέιρε να σώζει με τάκλιν προ του Χροσόφσκι και τον Πασχαλάκη να μαζεύει στη συνέχεια. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στους φιλοξενούμενους, με τον Ελ Χανούς να κάνει κάτι σαν σουτ και την μπάλα να καταλήγει στον Τολού που πλάσαρε από κοντά, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν δίχως αλλαγές μετά την ανάπαυλα, με την Γκενκ να κάνει κατοχή της μπάλας θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό της. Κάπως έτσι ο Χροσόφσκι βγήκε φάτσα με τον Πασχαλάκη στο 54’, αλλά ο Ρέτσος έδιωξε σωτήρια και στη συνέχεια της φάσης βρήκε μεγάλη ευκαιρία ο Ολυμπιακός. Με τον Ελ Αραμπί να βγάζει για τον Μασούρα που δεν έκανε καλό κοντρόλ υπό την πίεση του Καγέμπε, κλείστηκε και το σουτ του μέσα από την περιοχή ήταν άστοχο.

Στο 60’ ο Ολυμπιακός έβγαλε την καλύτερή του συνεργασία στο ματς, με τους Φορτούνη και Καρβάλιο να συνεργάζονται με… κλειστά τα μάτια και τον Πορτογάλο να πλασάρει άστοχα, ωστόσο, μέσα από την περιοχή. Ο Μαρτίνεθ θέλησε να βάλει φρέσκο αίμα στο ματς με την είσοδο των Αλεξαδρόπουλου και Μπιέλ αντί Καρβάλιο και Ελ Αραμπί στο 60’. Η επόμενη καλή φάση έγινε στο 70’, με την Γκενκ να απειλεί δις, με το χαμηλό σουτ του Ελ Χανούς που έβγαλε ο Πασχαλάκης, ενώ ο Ρέτσος έδιωξε προ του Πεντσίλ στη συνέχεια.

Ο Ολυμπιακός φλέρταρε με το 2-0 στο 75’, όταν βγήκαν στην κόντρα με τον Μπιέλ που ζύγισε το πόδι του και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Βέλγου γκολκίπερ.