Έβδομος χαμένος τελικός για τη Μαρία Σάκκαρη

Έφτασε στην πηγή μετά από μια καταπληκτική εβδομάδα αλλά δεν κατόρθωσε να σηκώσει τον τίτλο η Μαρία Σάκκαρη. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-2, 6-3) στο τουρνουά Citi Open της Ουάσινγκτον απ’ την καταπληκτική Κόκο Γκοφ και διατήρησε το αρνητικό σερί των χαμένων τελικών.

Η Σάκκαρη που πανηγύρισε τον έναν και μοναδικό τίτλο της το 2019 στο Ραμπάτ, μετράει συνολικά επτά χαμένους τελικούς. Απ’ την άλλη πλευρά, η 19χρονη Γκοφ που θεωρείται ένα απ’ τα μεγαλύτερα ταλέντα στο γυναικείο τένις, έφτασε στον τέταρτο τίτλο καριέρας και στον δεύτερο στη διάρκεια του 2023.

Η Σάκκαρη έδειξε και πάλι αγχωμένη σε τελικό χάνοντας με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ με 6-2, ενώ όσο κι αν προσπάθησε στο δεύτερο σετ, δεν μπόρεσε να βάλει δύσκολα στην αντίπαλό της σε ένα ματς που κρίθηκε σε 1 ώρα και 27 λεπτά.

Πάντως παρά την ήττα, η Σάκκαρη έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει του επερχόμενου US Open που αρχίζει στα τέλη του Αυγούστου.