Ιδανικό ξεκίνημα για την Εθνική Εφήβων στο EuroBasket

Ο εφιάλτης έγινε… όνειρο για την Εθνική Εφήβων!

Η Ελλάδα ξεκίνησε τραγικά το ματς απέναντι στην Ιταλία και βρέθηκε γρήγορα στο -20, όμως έδειξε «τσαγανό» και επέστρεψε στο ματς, φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη (88-83) στην πρεμιέρα του Eurobasket U18!

Εξαιρετική εμφάνιση από όλους όσος πάτησαν παρκέ μετά το άσχημο ξεκίνημα, όταν και οι «ατζούρι» πήραν το προβάδισμα με σκορ 1-21. Από εκεί και πέρα, ωστόσο, η «γαλανόλευκη» ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά, πήρε «κεφάλι» στο τρίτο δεκάλεπτο, και δεν το έχασε ποτέ μέχρι τη λήξη του αγώνα. Σημειώνεται, δε, πως υπήρξε διακοπή σχεδόν μίας ώρας, μετά από άσχημο τραυματισμό παίκτη της Ιταλίας αλλά και την πτώση νερών στο παρκέ λόγω της καταρρακτώδους βροχής.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ, που πέτυχε 20 πόντους με 6/12 σουτ, μαζεύοντας 5 ριμπάουντ και μοιράζοντας 3 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 13 πόντους, ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Χιτικούδης και Αμπόσι. Πολύ θετικός στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Νεοκλής Αβδάλας, που σκόραρε 8 πόντους, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα σε 15′.

Το επόμενο ματς της Εθνικής Εφήβων είναι την Κυριακή (23/7), απέναντι στην Ισπανία (21:30, ΕΡΤ3).

Το ματς

Η Ελλάδα δεν μπήκε καλά στο ματς, με την Ιταλία να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με 0-10 με πρωταγωνιστές του Γκρέπι και Τορεσάνι. Η «κατηφόρα» συνεχίστηκε, με τους Σαρ και Γκρέπι να διαμορφώνουν το 0-18, πριν το σκορ φτάσει στο 1-21. H Eλλάδα σταδιακά «αφυπνίστηκε» με Σαμοντούροβ και Αμπόσι, μειώνοντας σε 15-24 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Kάπου εκεί, ένας σοβαρός τραυματισμός του Στέφανο Κόντε και η ύπαρξη νερών στο παρκέ λόγω της καταρρακτώδους βροχής, διέκοψαν για αρκετή ώρα το ματς, το οποίο εν τέλει συνεχίστηκε κανονικά.

Σταδιακά, με πρωταγωνιστές τους Λιοτόπουλο και Χιτικούδη, η Ελλάδα μείωσε τη διαφορά στους 6 πόντους (22-28). Η Ελλάδα συνέχισε την αντεπίθεση της, μειώνοντας σε 28-34 και κάνοντας προσπάθεια να πάρει κεφάλι στο ματς. Με Σαμοντούροβ και Αμπόσι να αναλαμβάνουν δράση, η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα να εκμηδενιστεί στην ανάπαυλα (38-38).

Στην τρίτη περίοδο, ήρθε η ώρα για την Εθνική να πάρει τα ηνία του αγώνα, με τον Χιτικούδη να τη βάζει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (40-38), πριν ο ίδιος καρφώσει μετά από εντυπωσιακή ασίστ του Κομανίδη για το 42-38. Η Ελλάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει, όμως με εξαιρετικό Σαμοντούροβ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της περιόδου (50-46). Ο Σπρίντζιος έβαλε μεγάλο τρίποντο και ο Καλλιόντζης πέτυχε λέι απ στον αιφνιδιασμό για το πρώτο +7 της Εθνικής (55-48). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Εθνική να προηγείται 58-54.

Στην τελευταία περίοδο, η «γαλανόλευκη» επέβαλλε πλήρως τον έλεγχό της, με τους Αβδάλα και Καλλιόντζη να ανεβάζουν τη διαφορά στο +9 (7-58). Η Ελλάδα διατηρούσε τα ηνία του αγώνα, παρά την προσπάθεια της Ιταλίας να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας στους 5 (77-72). Ο Αβδάλας με λέι απ έκανε το 79-72, ενώ ο Χιτικούδης έβαλε μεγάλο καλάθι για το 81-75. Ο Σαρ με τρίποντο μείωσε σε 81-78, κάνοντας ντέρμπι το ματς, όμως ο Σαμοντούροβ με σημαντικό χουκ έκανε το 83-79 και ο Κομνιανίδης τέλειωσε την υπόθεση νίκη (86-79).

Διαιτητές: Σάλινς (Λετονία), Γκράτσιν (Κροατία), ΜακΝτόναλντ (Μ. Βρετανία)

Δεκάλεπτα: 15-26, 38-38, 58-54, 88-83

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αβδάλας 8 (1), Χιτικούδης 10, Κομνιανίδης 8 (2), Λιοτόπουλος 13 (1), Σαμοντούροβ 20 (1), Χιτικούδης 10, Καλλιοντζής 7, Καμπερίδης, Μαραγκουδάκης 5, Παρασκευόπουλος 2, Σπρίντζιος 3 (1), Βασιλαντωνάκης 2