Μόνο περηφάνεια για την ασημένια Εθνική!

Μετά από μεγάλη μάχη με την Ουγγαρία στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Πόλο στη Φουκουόκα, η Εθνική Ελλάδας δεν κατάφερε να κατακτήσει το Χρυσό μετάλλιο, γνωρίζοντας την ήττα στα πέναλτι, μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, που στην κανονική της διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλη με 10-10.

Με γκολ του Παπαναστασίου από πλάγια θέση άρχισε ο τελικός στη Φουκουόκα στα πρώτα τριάντα δευτερόλεπτα, για να απαντήσει αμέσως (1-1) ο Ζάλανκι από την περιφέρεια μετά από δοκάρι που είχαν οι Ούγγροι. Ακολούθησε σουτ του Γενηδουνιά στα χέρια του Βόγκελ και ένα γυριστό του Νικολαΐδη το οποίο απέκρουσε ξανά ο τερματοφύλακας των Ούγγρων για να πάρουν το προβάδισμα οι Μαγυάροι με νέο γκολ του Ζάλανκι από τη θέση του φουνταριστού 3:30 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Ζερδεβας απέκρουσε το σουτ του Βάργκας, ριμπάουντ και γκολ ο Βάμος για το 3-1. Η Ελλάδα αντέδρασε με τον Παπαναστασίου να κάνει το 3-2 στον παίκτη παραπάνω, αλλά οι Ούγγροι έκαναν το 4-2 με τον Φέκετε.

Χαμένες ευκαιρίες για την Ελλάδα με Σκουμπάκη και Νικολαΐδη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ζερδεβάς απέκρουσε σουτ του Βάμος και ο Γενηδουνιάς σκόραρε για το 4-3 με τρομερό σουτ από τα επτά μέτρα. Ο Μάνχερτζ σκόραρε στον παραπάνω κάνοντας το 5-3 και ο Σκουμπάκης από την περιφέρεια το 5-4 στα μισά του δεύτερου οκτάλεπτου. Στο δοκάρι σταμάτησαν τα σουτ των Μάνχερζ και Βάμος, ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Φουντούλη στην επίθεση της Ελλάδας, ενώ ο Ζερδεβάς έκανε μεγάλη απόκρουση σε τετ α τετ, αλλά και ο Βόγκελ ήταν σε ετοιμότητα σταματώντας την προσπάθεια του Αργυρόπουλου.

Ο Νικολαΐδης κέρδισε πέναλτι, ο Γενηδουνιάς ήταν εύστοχος και η Ελλάδα ισοφάρισε σε 5-5 ένα λεπτό μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου για να περάσει κατόπιν και μπροστά στο σκορ (6-5) με «οβίδα» του Γενηδουνιά και πάλι. Ο Βάμος ισοφάρισε σε 6-6 στον παραπάνω στα μισά της περιόδου με τους Ούγγρους να σκοράρουν σε εκείνο το σημείο μετά από οκτώ λεπτά. Ο Γκιουβέτσης με σκαστό σουτ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Ελλάδα (7-6) για να ισοφαρίσει ο Μάνχερζ με σουτ 80 χιλιομέτρων την ώρα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Σουτ του Σκουμπάκη στο δοκάρι με την έναρξη της τέταρτης περιόδου και οι Ούγγροι σκόραραν στον παραπάνω με τον Γιάνσικ, η Ελλάδα είχε και πάλι δοκάρι με τον Γκίλλα και σε νέα επίθεση της Ελλάδας στον παραπάνω ο Φουντούλης έκανε το 8-8 πέντε λεπτά για τη λήξη του τελικού. Μόνος του στα δύο μέτρα ο Μάνχερζ έδωσε ξανά προβάδισμα στους Ούγγρους, ο Γκιουβέτσης απάντησε για το 9-9, ο Ζάλανκι έκανε το 10-9 στα 3:20 για το τέλος, ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε σε 10-10 αιφνιδιάζοντας τον Ούγγρο τερματοφύλακα με σουτ από την περιφέρεια. Στα 55 δευτερόλεπτα η Ελλάδα έχασε αδιανόητη ευκαιρία όταν ο Αργυρόπουλος που ήταν μόνος του δεν σούταρε, έδωσε στον Κάκαρη που επίσης ήταν μόνος του, αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Το 10-10 έμεινε μέχρι το φινάλε, με το χρυσό μετάλλιο να κρίνεται στη Ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, όπου η Ελλάδα λύγισε με τους Ούγγρους να κατακτούν το χρυσό, με το τελικό 13-14.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 2-1, 3-2, 3-3