Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Ασημένιο μετάλλιο η Εθνική πόλο

Η σπουδαία πορεία της Εθνικής πόλο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου. Το όνειρο του χρυσού δεν έγινε πραγματικότητα για τον Θοδωρή Βλάχο και τους παίκτες του, οι οποίοι όμως πραγματοποίησαν μια ονειρεμένη πορεία στο ολυμπιακό τουρνουά με την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου, της καλύτερης θέσης που έχει καταλάβει ποτέ η Εθνική πόλο έπειτα από 16 συμμετοχές σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Οι Σέρβοι στο ξεκίνημα του ματς προκάλεσαν ρήγμα στο αμυντικό τείχος της Ελλάδας, που δέχθηκε έξι (!) γκολ και βρέθηκε στο -3 αλλά στο δεύτερο οκτάλεπτο η Ελληνική ομάδα κατέβασε… ρολά στην άμυνα, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό επιθετικά και μπήκε ξανά για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Η τρίτη περίοδος ήταν πιο κλειστή με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το μετάλλιο να κρίνεται στην κόψη του ξυραφιού.

Η Ελλάδα μπήκε δυναμικά για ένα ακόμη ματς και προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Σκουμπάκη (1-0), αλλά η Σερβία απάντησε άμεσα με τον Πιέτλοβιτς και τον Φιλίποβιτς (1-2). Η Ελλάδα σκόραρε με τον Κολόμβο αλλά το γκολ αρχικά δεν μέτρησε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η Σερβία βρήκε και τρίτο γκολ. Όμως οι διαιτητές είχαν σε βίντεο τη φάση του Κολόμβου, διαπίστωσαν ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή κι έτσι αντί για το 1-3 η Ελλάδα βρέθηκε στο 2-2. Η Σερβία που επιθετικά ήταν πολύ δυνατή πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (2-3) και με ακόμη δύο γκολ έφτασε στο 2-5. Η Εθνική μείωσε με τον Βλαχόπουλο (3-5) αλλά αμέσως οι Σέρβοι απάντησαν για το 3-6, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο.

H δεύτερη περίοδος άρχισε με γκολ του Φουντούλη (4-6) και πάλι όμως οι Σέρβοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα (4-7). Ο Βλαχόπουλος μείωσε τη διαφορά στα δύο γκολ (5-7) και ο Γκιουβέτσης με ένα εξαιρετικό τέρμα έφερε και πάλι την Ελλάδα σε διαφορά ενός γκολ (6-7). Το σερί της Εθνικής συνεχίστηκε με τον Παπαναστασίου να βρίσκει δίχτυα φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσια (7-7). Το ημίχρονο έκλεισε με ένα εκπληκτικό γκολ του Πρλαΐνοβιτς που έγραψε το 7-8 για τη Σερβία.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η Σερβία βρέθηκε και πάλι στο +2 (7-9) αλλά ο Μουρίκης από τη θέση του φουνταριστού μείωσε στο γκολ (8-9). Τρία λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου ο Φουντούλης με θαυμάσιο σουτ ισοφάρισε σε 9-9 αλλά η Σερβία με γκολ του Πρλαΐνοβιρς πήρε προβάδισμα (9-10).

Η τελευταία περίοδος άρχισε εξαιρετικά για την Ελλάδα καθώς ο Σκουμπάκης ισοφάρισε σε 10-10 στον παίκτη παραπάνω. Η Σερβία βρήκε το γκολ με εκτέλεση πέναλτι του Πρλαΐνοβιτς για το 10-11 και με τον Μίτροβιτς για το 10-12. Σε αυτό το σημείο η έκβαση του τελικού άρχισε να γέρνει υπέρ της Σερβίας καθώς πλέον ο χρόνος μετρούσε αντίστροφα για το φινάλε του τελικού. Οι Σέρβοι πέτυχαν το 10-13 και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο.

Τα οκτάλεπτα: 3-6, 4-2, 2-2, 1-3