Πέταξε για τους «16» ο ΠΑΟΚ!

Ο εντυπωσιακός ΠΑΟΚ φόρεσε ξανά το καλό του ευρωπαϊκό «κοστούμι» στη Φρανκφούρτη, πήρε τεράστιο διπλό κόντρα στην Άιντραχτ (1-2) και… πέταξε για τους «16» του Conference League!

Ο ΠΑΟΚ με τρομερή τακτική εμφάνιση άντεξε στη Γερμανία και με τρομερά ψυχικά και ποδοσφαιρικά αποθέματα έφυγε νικητής με 1-2 παίρνοντας την απευθείας πρόκριση ως πρώτος στους 16 του UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE.

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Φρανκφούρτη για να αντιμετωπίσει την τοπική Άιντραχτ στο… ντέρμπι κορυφής του πρώτου ομίλου. Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να γονατίσουν την Άιντραχτ και να φύγουν νικητές από τη Γερμανία χάρη στα γκολ των Κεντζιόρα (55΄) και Αντρίγια Ζίβκοβιτς (73΄) και να προκριθούν στους 16 της διοργάνωσης. Ο Μάρμους είχε μειώσει για τους γηπεδούχους στο 58΄.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου ξεκίνησε με το γνωστό του 4-2-3-1 με τους Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκη, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια, Οζντόεφ, Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ, Αντρίγια και Σαμάτα να απαρτίζουν την αρχική ενδεκάδα.

Από την άλλη ο Ντίνο Τοπμέλερ παρέταξε την Άιντραχτ με σχηματισμό 3-4-3 και τους: Τραπ, Πάτσο, Σμόλτσιτς, Τουτα, Ενκουνκού, Εμπιμπέ, Λάρσον, Σκίρι, Γκέτσε, Τσάιμπι και Μάρμους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς με στόχο να… κόψει τον βήχα της Άιντραχτ, που σίγουρα δεν περίμενε κάτι τέτοιο. Ο ΠΑΟΚ πίεζε ψηλά, κάτι που δυσκόλεψε αρκετά τις μεταβιβάσεις της Άιντραχτ. Μάλιστα, ο Δικέφαλος είχε την πρώτη ευκαιρία του ματς, καθώς μόλις στο 1ο λεπτό, ο Τάισον από εκτέλεση κόρνερ σημάδεψε το κεφάλι του Σαμάτα στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Τανζανός δεν μπόρεσε να σκοράρει από δύσκολη θέση.

Όπως ήταν λογικό, η Άιντραχτ άρχισε να ανεβάζει ρυθμό έχοντας και την υποστήριξη των οπαδών της ξεκίνησε να δημιουργεί ευκαιρίες. Η πρώτη ήρθε στο 6ο λεπτό με το πλασέ του Άαρονσον να περνάει άουτ. Ωστόσο λίγο αργότερα, και πιο συγκεκριμένα στο 10΄ ο Κοτάρσκι χρειάστηκε να εκτιναχθεί εντυπωσιακά για να αποκρούσει το σουτ του Τσάιμπι.

Μετά από αυτό το… μίνι ξέσπασμα ήταν σειρά του ΠΑΟΚ να πατήσει γκάζι. Ο Αντρίγια στο 13΄ τα έκανε όλα σωστά, έκλεψε την μπάλα, την οδήγησε μέχρι την αντίπαλη περιοχή, βρήκε και τον Τάισον, αλλά ο Βραζιλιάνος έκανε ένα αδύναμο πλασέ με τον Τραπ να μπλοκάρει. Στο 22ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ, όταν ο Τάισον σέντραρε, η μπάλα πέρασε από όλους και προσγειώθηκε στο πόδι του Κουλιεράκη που εξ επαφής δεν κατάφερε να σκοράρει, αφού το σουτ του βρήκε στο χέρι τουτ Τραπ και έπειτα στο οριζόντιο.

Ο ρυθμός ήταν… τρελός και η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω-κάτω. Στο 24΄ ο Ενκουνκού έκανε σέντρα-σουτ, αλλά ο Κοτάρσκι δεν αιφνιδιάστηκε και απέκρουσε. Η Άιντραχτ προσπαθούσε να χτυπήσει από τη πλευρά του Βιεϊρίνια και έτσι ο Αντρίγια έπρεπε να δίνει βοήθειες και πίσω με τον Μουργκ να έχει το μυαλό του πιο πολύ στο επιθετικό κομμάτι. Κάπως έτσι στο 29΄ ο Αυστριακός ξεχύθηκε στον κενό χώρο… σμπαραλιάζοντας την γερμανική άμυνα, μπήκε και στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά ο Τραπ με το αριστερό πόδι κατάφερε με κάποιο τρόπο να αποκρούσει. Όπως ήταν λογικό η ένταση άρχισε να πέφτει από το 35΄ και έπειτα και έτσι το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 0-0.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να τρυπήσει την άμυνα της Άιντραχτ με την μαγική μπαλιά του Αντρίγια, που δεν πρόλαβε όμως ο Τάισον. Στο 51ο λεπτό ο Μουργκ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αλλά η εξαιρετική του εκτέλεση πέρασε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι. Ο Σκίρι στο 52΄ χτύπησε άσχημα σε μια μονομαχία με τον Μεϊτέ και έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Γιάκιτς να περνά στη θέση του.

Στο 55ο λεπτό ο Δικέφαλος έκανε τη ιαχή γκολ να ακουστεί σε όλη τη Γερμανία. Ο Αντρίγια σέντραρε και ο Κεντζιόρα με προβολή σκόραρε για να δημιουργήσει ασπρόμαυρη παράνοια μέσα στο γήπεδο. Πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί όμως, ο Δικέφαλος δέχθηκε γκολ. Η άμυνα του ΠΑΟΚ έκανε συνεχόμενα λάθη και ο Μάρμους με κεφαλιά σκόραρε στο 58΄. Μόλις δύο λεπτά μετά ο Λάρσον σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και ευτυχώς δεν μέτρησε.

Μετά το γκολ το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Άιντραχτ που πίεζε για την ανατροπή. Ο Εμπιμπέ στο 63΄ σούταρε διαγώνια, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ από το δεξι δοκάρι του Κοτάρσκι. Ο Λουτσέσκου κατάλαβε πως χρειάζεται φρέσκα πόδια και έτσι απέσυρε από τον αγώνα του Σαμάτα και Μουργκ περνώντας στις θέσεις τους, τους Κωνσταντέλια και Μπράντον για να βρει ταχύτητα στην κόντρα επίθεση.

Και έτσι και έγινε! Στο 72΄ ο Τάισον έφυγε στην κόντρα, βρήκε τον Κωνσταντέλια, που χόρεψε την αντίπαλη άμυνα, αυτός έσπασε την μπάλα στον Μπράντον, που σούταρε δυνατά ο Τραπ απέκρουσε και ο Αντρίγια παίρνοντας το… ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2!

Ο Λουτσέσκου ήθελε να κρατήσει το σκορ και έτσι έριξε στο ματς τους Σβαμπ και Έκονγκ, αποσύροντας του κουρασμένους Οζντόεφ και Βιεϊρίνια. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να κρατήσει το σκορ με νύχια και με δόντια την ώρα που η Άιντραχτ όπως ήταν λογικό έπαιρνε ρίσκα αφήνοντας ακάλυπτη την άμυνα της. Ο Μάρμους στο 85΄ έχασε το άχαστο, καθώς αστόχησε από τη μικρή περιοχή.

Η λήξη του αγώνα βρήκε έναν ψυχωμένο ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει την πρόκριση στη φάση των «16» και τον λαό του να δημιουργεί στιγμές «ασπρόμαυρης» παράνοιας στο Deutsche Bank Park.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Ντίνο Τόπμελερ): Τραπ, Πάτσο, Σμόλτσιτς, Τουτα (75΄ Μπούτα), Ενκουνκού, Εμπιμπέ (85΄ Φέρι), Λάρσον, Σκίρι (53΄ Γιάκιτς), Γκέτσεψ(75΄ Άαρονσον), Τσάιμπι και Μάρμους.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια, Οζντόεφ, Μεϊτέ, Τάισον (83΄), Μουργκ (66΄ Κωνσταντέλιας), Αντρίγια και Σαμάτα (66΄Μπράντον).