Πρεμιέρα για 3 ομάδες στην Super League

Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και Άρης ρίχνονται στη μάχη του ελληνικού πρωταθλήματος.
Το… κυρίως πιάτο της 1ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League είναι σήμερα (20/08), με τρεις αναμετρήσεις να διεξάγονται.

Αρχικά στις 19:30 ο Άρης φιλοξενείται στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ. Μετά τον αποκλεισμό από την Ευρώπη, οι «κίτρινοι» θα επιδιώξουν να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο ελληνικό πρωτάθλημα.  Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για τρίτη φορά σε πρεμιέρα πρωταθλήματος την τελευταία πενταετία, αφού είχαν ανοίξει τις υποχρεώσεις τους ως αντίπαλοι το 2019-20 (Άρης – ΟΦΗ 1-1) και το 2021-22 (Άρης – ΟΦΗ 0-0). Είναι συνολικά η τέταρτη φορά που βρίσκονται σε πρεμιέρα, μιας και είχαν συναντηθεί και στις 18 Σεπτεμβρίου 2000 στο Ηράκλειο, όπου ο Άρης επικράτησε με 3-2.

Στις 20:00 ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Αστέρα Τρίπολης. Μετά την πρόκριση επί της Χάιντουκ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα επιδιώξει να μπει με το δεξί και στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου για 14η φορά τα τελευταία 15 χρόνια θα κάνει πρεμιέρα ως γηπεδούχος, με τον ΠΑΟΚ να ταξιδεύει μόνο την σεζόν 2017-18, όταν αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Λεβαδειακό στη Βοιωτία. Ο ΠΑΟΚ με τον Αστέρα Τρίπολης έχουν συναντηθεί ακόμη μια φορά σε πρεμιέρα, στις 25 Αυγούστου 2018, όταν επικράτησε με 1-0 ο Δικέφαλος με γκολ του Πρίγιοβιτς στο 58ο λεπτό.

Η αυλαία της 1ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Πανσερραϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» προέρχονται από την σπουδαία πρόκριση επί της Γκενκ στο Europa League, ενώ για την ομάδα των Σερραίων το ματς κόντρα στους Πειραιώτες θα είναι και το πρώτο τους στην μεγάλη κατηγορία. Βέβαια, Ολυμπιακός και Πανσερραϊκός θα συναντηθούν για πέμπτη φορά σε πρεμιέρα πρωταθλήματος. Οι τρεις ήταν με γηπεδούχο την ομάδα των Σερρών και η μια έγινε στον Πειραιά. Στις 4 Σεπτεμβρίου 1983 ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1, ενώ στα ματς των Σερρών υπάρχει μια νίκη του Πανσερραϊκού, μια ισοπαλία και μια νίκη των Ερυθρολεύκων.

Υπενθυμίζεται ότι θα συνεχιστεί σήμερα με το δεύτερο ημίχρονο το ΠΑΣ Γιάννινα-Κηφισιά (1-0), καθώς διεκόπη λόγω προβλήματος με τον φωτισμό.