Πρωταθλήτρια Ευρώπης η αλύγιστη Ρεάλ Μαδρίτης

Η αλύγιστη και ψυχωμένη Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε τον Ολυμπιακό στο Κάουνας και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για ενδέκατη φορά στην ιστορία της! Στον τελικό του Final 4 της Euroleague στο Κάουνας οι Μερένχες βρέθηκαν και πάλι με την πλάτη στον τοίχο αλλά επανήλθαν ξανά, όπως έκαναν καθόλη τη διάρκεια της σεζόν.

Με ένα τρομερό καλάθι του Σέρχιο Γιουλ στα 3.1 δευτερόλεπτα απ’ το φινάλε, πήραν το προβάδισμα στο σκορ (78-79) έπειτα από πολύ ώρα και με το άστοχο σουτ του Σλούκα σε «νεκρό» χρόνο πανηγύρισαν έναν τίτλο που πριν από μερικές εβδομάδες έμοιαζε μακρινό όνειρο…

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς έχοντας και το προβάδισμα στο σκορ ως επί το πλείστον. Όμως η αστοχία σε ορισμένες καθοριστικές βολές και στις τελευταίες κομβικές φάσεις, κόστισε στην εξαιρετική ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τον τίτλο.

Οι Πειραιώτες είχαν μια μεγάλη ευκαιρία για να σηκώσουν την κούπα ξανά μετά το 2013 αλλά οι γερόλυκοι της Ρεάλ (Γιουλ, Ροντρίγκεθ, Ρούντι) και ο γίγαντας Ταβάρες τους πήραν την… μπουκιά μέσα απ’ το στόμα.

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν συγκλονιστικός με 29 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, όπως σπουδαίος ήταν και ο Αϊζέια Κάαναν με 21 πόντους σε 22:29, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Από εκεί και πέρα, όμως ο Ολυμπιακός πήρε ελάχιστες βοήθειες απ’ τους υπόλοιπους παίκτες του. Ο Γουόκαπ τελείωσε το ματς άποντος και ο Σλούκας μόλις με έξι πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο «πύργος» Ταβάρες πήρε τον τίτλο τον MVP με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Όμως ο θρυλικός Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε μεγάλο ματς με 15 πόντους και κομβικά καλάθια αλλά και 9 ασίστ. Επίσης ο Τσους Ματέο παρά το περιορισμένο ρόστερ που είχε πήρε βοήθειες απ’ όλους: ο Χεζόνια πέτυχε 12, ο Κοζέρ 11, ο Γκος 9 και βεβαίως ο Γιουλ πέτυχε μόλις δύο αλλά τους πιο σημαντικούς…

H Ρεάλ Μαδρίτης ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου κάτι που έμοιαζε απίθανο πριν από λίγες εβδομάδες, όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και στο 0-2 απ’ την Παρτιζάν. Εκείνος ο επικός καυγάς όμως στη Μαδρίτη που άρχισε από ένα «βρώμικο» φάουλ του Γιουλ ουσιαστικά άλλαξε όλη την ιστορία της εφετινής σεζόν καθώς οι Μερένχες όχι μόνο απέκλεισαν την Παρτίζαν με τρεις σερί νίκες (3-2), όχι μόνο έθεσε νοκ άουτ και την αιώνια αντίπαλο Μπαρτσελόνα στον ημιτελικό, αλλά λύγισαν στον τελικό και τον Ολυμπιακό, την καλύτερη ομάδα καθόλη της διάρκειας της σεζόν. Αν μη τι άλλο, η πορεία αυτή δείχνει μια πέρα για πέρα δίκαιη κατάκτηση από μια ομάδα που δεν τα παρατάει ποτέ!

Η εξέλιξη του τελικού

Ο Ολυμπιακός έκανε ιδανικό ξεκίνημα και με τον Κάαναν να είναι… καυτός (τελείωσε την πρώτη περίοδο με 9 πόντους) έφτασε μέχρι και το +12 (24-12). Όμως με πέντε σερί πόντους οι Μερένχες έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -7 (24-17).

Η Ρεάλ δεν πτοήθηκε απ’ το προβάδισμα του Ολυμπιακού. Το αντίθετο συνέβη. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τους Μαδριλένους να «τρέχουν» ένα επί μέρους σκορ 5-19, βρέθηκαν στο +2 (29-31) παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ.

Έφτασε μάλιστα και μέχρι το +5 (40-45), όμως ήταν η σειρά του Ολυμπιακού για να επιστρέψει και να κλείσει το ημίχρονο στην απόλυτη ισορροπία (45-45).

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο και με τους Κάαναν και Βεζένκοφ να δίνουν τον ρυθμό βρέθηκαν στο +5 (57-52). Η Ρεάλ ισοφάρισε ξανά (59-59) αλλά οι Πειραιώτες έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 (63-59) με τον ΜακΚίσικ να δίνει λύσεις.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +7 με 68-61 και αργότερα στο 74-67 αλλά η ψυχωμένη Ρεάλ και πάλι δεν τα παράτησε. Μείωσε στον πόντο (78-77) και με τον πολύπειρο Γιουλ, ο οποίος ευστόχησε σε ένα τρομερό καλάθι έφτασε ξανά στη νίκη με 78-79, αφού ο Σλούκας αστόχησε στο τελευταίο σουτ έχοντας απομείνει μόλις 3.1 δευτερόλεπτα.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/5 δίποντα, 6 ασίστ, 1 λάθος), Κάναν 21 (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 6 (1/5 τρίποντα), Βεζένκοβ 29 (9/13 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/5 τρίποντα), Μπολομπόι 2, Μπλακ, ΜακΚίσικ 14 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γουίλιαμς – Γκος 9 (1/4 τρίποντα), Κοζέρ 11 (3/5 τρίποντα), Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (0/3 τρίποντα), Χάνγκα 2, Χεζόνια 12 (2/8 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 15 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Ταβάρες 13 (5/9 δίποντα, 3/4βολές, 10 ριμπάουντ), Γιουλ 2, Εντιαγιέ 3 (1), Μούσα 6 (2/4 τρίποντα), 4 ασίστ)