Σήκωσε το League Cup ο Λιονέλ Μέσι! (videos)

Ο Λιονέλ Μέσι πρόσθεσε ακόμη έναν τίτλο στην πλούσια συλλογή του, πανηγυρίζοντας το πρώτο του τρόπαιο με την φανέλα της Ίντερ Μαϊάμι.

Ο αργεντινός σταρ οδήγησε τη νέα του ομάδα στην κατάκτηση του Leagues Cup, λυγίζοντας την Νάσβιλ στα πέναλτι με 10-9 (1-1 η κανονική διάρκεια).

Ο τελικός του Leagues Cup διεξήχθη στην έδρα της Νασβιλ παρουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος είναι μέτοχος της ομάδας από το Τενεσί, με τον Μέσι να ανοίγει το σκορ στο 23ο λεπτό με υπέροχη πλασεδάρα έξω από την περιοχή.

Η Νάσβιλ, ωστόσο αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, με τους τυπικά και ουσιαστικά γηπεδούχους, να φτάνουν στην ισοφάριση στο 57ο λεπτό με τον Πίκουλτ, με το 1-1 να μην αλλάζει μέχρι την λήξη του αγώνα.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι (σ.σ. δεν υπάρχει παράταση), με τους παίκτες των δύο ομάδων να είναι ιδιαίτερα εύστοχη, αφού εκτέλεσαν πέναλτι και οι 22 ποδοσφαιριστές που ολοκλήρωσαν τον αγώνα.

Μοιραίος για τη Νάσβιλ ήταν ο τερματοφύλακας, Πανίκο, που έχασε το τελευταίο πέναλτι με τον Κάλεντερ να αποκρούει, δίνοντας το έναυσμα για να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί.

Η Ιντερ Μαϊάμι ήταν η ομάδα που κατέκτησε το τρόπαιο με σκορ 10-9 από τα 11 βήματα «χαλώντας» την διάθεση του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Πριν από τη σέντρα είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο ιδιαίτερα κεφάτος μαζί με τον αδερφό του Άλεξ και μάλιστα με τον… πανηγυρισμό του Κριστιάνο Ρονάλντο.