Τσάμπα ήττα για την ΑΕΚ στο Βέλγιο

Η ΑΕΚ ξόδεψε τις πέντε σημαντικές ευκαιρίες της μετά το γκολ του Γιάνσεν στο 16′, δεν είχε καθαρό μυαλό μετά την αποβολή του Μπατάιγ στο 51′, αλλά έδειξε ότι μπορεί να ανατρέψει στην OPAP Arena την ήττα με 1-0 από την Αντβέρπ για να παίξει στους ομίλους του Champions League.

Έχασε, αλλά δεν χάθηκε… Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα (0-1) από την πρωταθλήτρια Βελγίου, Αντβέρπ, στο «Μποζουΐλ» της Αμβέρσας, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ένωση πλήρωσε το «χλιαρό» ξεκίνημά της, όταν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ (16′ Γιάνσεν), στη συνέχεια κυριάρχησε πλήρως, έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για μίνιμουμ ένα γκολ, όμως δυστυχώς έχασε και τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο πρώτο ημίχρονο. Πολύ καλά στημένη στην άμυνά της η ομάδα του Φαν Μπόμελ, ακόμη και όταν έμεινε με δέκα παίκτες στο 50′, άντεξε στην αφόρητη πίεση των νταμπλούχων Ελλάδας και έτσι πήρε αυτή την οριακή νίκη που τη στέλνει πλέον με το προβάδισμα στη ρεβάνς της επόμενες Τετάρτης (30/8, 22:00) στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Εκεί όπου με μια αντίστοιχη εμφάνιση αλλά λίγο μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και τύχη, φάνηκε ότι μπορεί να κάνει ακόμη μια ανατροπή και να περάσει στους χρυσοφόρους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στα επόμενα λεπτά, η ΑΕΚ φλυαρούσε με την μπάλα στα πόδια, ενώ οι δύο προσπάθειες του Γιόνσον (73’, 76’) δεν ανησύχησαν τον Μπουτέ, αφού η μπάλα κόντραρε και αλλοιώθηκε η πορεία της. Στο 77’, ο Μάνταλος ελευθερώθηκε και σούταρε εκτός περιοχής, με τον Μπουτέ να διώχνει σε κόρνερ. Μάλιστα, στο 84’ οι Βέλγοι έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο γκολ. Ο Κεϊτά πέταξε την μπάλα μπροστά, άμυνα και Αθανασιάδης αδράνησαν, με τον χαφ των γηπεδούχων να αστοχεί σε τετ-α-τετ.

Στο 88’ η ομάδα του Αλμέιδα είχε μία ακόμη καλή στιγμή. Πολύ γλυκιά σέντρα του Άμραμπατ, ανάποδη κεφαλιά του Πόνσε, με τον Μπουτέ να διώχνει σε κόρνερ. Η τελευταία σημαντική στιγμή για την «Ένωση» ήρθε στις καθυστερήσεις. Ο Μουκουντί έκανε την προβολή από κοντά και έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ ερχόταν από πίσω ο Αραούχο, που φώναξε εκνευρισμένος που ο Γάλλος δεν τον άφησε να εκτελέσει. Έτσι, το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την ΑΕΚ να ψάχνει την ανατροπή και την πρόκριση στη ρεβάνς στη Νέα Φιλαδέλφεια.