Έστησε πάρτι πρόκρισης στην Ιερουσαλήμ ο ΠΑΟΚ!

Με τον «μικρό μάγο» Γιάννη Κωνσταντέλια να βρίσκεται σε καταπληκτική βραδιά, ο ψυχωμένος και αποφασισμένος ΠΑΟΚ πέτυχε μια εντυπωσιακή νίκη στην έδρα της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ με 1-4 και πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Conference League.

Παίζοντας με δέκα παίκτες απ’ το 40′ λόγω αποβολής του Αουγκούστο, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε ψυχή, ήταν αποφασισμένη και δεν λύγισε στα δύσκολα κάνοντας πάρτι στο φινάλε με τον Κωνσταντέλια να αποδεικνύει γιατί θεωρείται το μεγαλύτερο ταλέντο στο ελληνικό ποδόσφαιρο αυτή τη στιγμή. Ο νεαρός άσος του ΠΑΟΚ μπήκε στο 76′ κι άλλαξε όλη τη ροή του ματς κόβοντας οριστικά τον… αέρα της ισραηλινής ομάδας. Και τώρα ο ΠΑΟΚ ετοιμάζεται για τις μάχες με την Χάιντουκ στην επόμενη φάση…

Μολονότι πάντως ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε, γεγονός είναι ότι κρατούσε διαρκώς την πρόκριση στα χέρια. Κι αν πιέστηκε για ένα διάστημα, το βέβαιο είναι ότι στο τέλος της ημέρας πήρε μια δίκαιη πρόκριση την οποία άξιζε πέρα για πέρα καθώς ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και στα δύο ματς…

Το παιχνίδι άρχισε κάτι περισσότερο από καλά για τον ΠΑΟΚ καθώς μόλις στο 12′ η ομάδα του Λουτσέσκου άνοιξε το σκορ. Ο Γκότλιμπ έκανε λανθασμένο γύρισμα προς τον γκολκίπερ της Μπεϊτάρ, ο οποίος είχε αφήσει εκτεθειμένο το τέρμα του. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και οι παίκτες του Δικεφάλου πανηγύρισαν το 0-1 με το ανέλπιστο «δώρο» των παικτών της Μπεϊτάρ.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς. Όμως σε μια ανύποπτη φάση στο 40′, ο Σβαμπ έκανε λανθασμένο γύρισμα προς τα πίσω αναγκάζοντας τον Αουγκούστο να μαρκάρει τον Σούα, ο οποίος έβγαινε απέναντι στον Κοτάρσκι. Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και απέβαλε τον Βραζιλιάνο. Το κακό ωστόσο δεν… τρίτωσε για τον ΠΑΟΚ καθώς ο Κοτάρσκι με τρομερή απόκρουση στην εκτέλεση του Σούα διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά στο 45+2′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε και δεύτερο γκολ. Έπειτα από καταπληκτική συνεργασία του Ζίβκοβιτς με τον Μπράντον Τόμας, ο Ισπανός εκτέλεσε από κοντά για το 0-2 σε ένα πανέμορφο γκολ.

Εκεί που φαινομενικά ο ΠΑΟΚ κρατούσε σφιχτά την πρόκριση στα χέρια του, μια αμυντική αδράνεια των παικτών του Δικεφάλου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+7′), έδωσε το δικαίωμα στην Μπεϊτάρ για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Έπειτα από σέντρα του Σούα, ο Φράιντεϊ πήρε την κεφαλιά απ’ τον Μιχαηλίδη και μείωσε σε 1-2 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο το οποίο είχε τρεις διακοπές λόγω αντικειμένων που έριχναν στο γήπεδο οι οπαδοί των γηπεδούχων (ένα εξ αυτών χτύπησε στο κεφάλι τον Νάρεϊ).

Η Μπεϊτάρ προκάλεσε προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο στον ΠΑΟΚ που όμως είχε μεγάλες στιγμές για να καθαρίσει την πρόκριση νωρίτερα. Το σουτ του Τσιγγάρα στο 77′ και το τετ α τετ του Σαμάτα στο 79′ δεν βρήκαν δίχτυα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο ΠΑΟΚ μετά το 75′ πήρε τα ηνία του ματς κρατώντας την Μπεϊτάρ μακριά απ’ την περιοχή του.

Και στις καθυστερήσεις τελείωσε μια και καλή την πρόκριση. Με μια μαγική ντρίμπλα του Κωνσταντέλια, ο οποίος… χάζεψε τον αντίπαλό του, ο μικρός βγήκε απέναντι απ’ τον Σίλβα, ο οποίος αντέδρασε σωστά στο τετ α τετ, όμως ο Τομάς στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας που πέτυχε δεύτερο αυτογκόλ για το 1-3.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 95′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Ο Τσιγγάρας έκλεψε, πάσαρε ωραία στον Κωνσταντέλια, ο οποίος αυτή τη φορά δεν αστόχησε στο τετ α τετ. Αντιθέτως, έσκαψε φανταστικά την μπάλα για το τελικό 1-4.

Μπεϊτάρ: Σίλβα, Μπίτον, Ντγκάνι, Κριέφ, Γκότλιμπ (45+3′ Μίσα), Μορόζοφ, Ασκενάζι (56′ Τόμας), Αζάρια (90′ Κάνουκ), Γιόνα (46′ Νικολαέσκου), Φράιντεϊ, Σούα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης (46′ Κουλιεράκης), Μπάμπα, Σβαμπ, Αουγκούστο, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς (76′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (44′ Τσιγγάρας), Μπράντον Τόμας (61′ Σαμάτα).