Πρόκριση διά πυρός και σιδήρου για τον Άρη

Ο Άρης χάρη στο λυτρωτικό γκολ του Φαμπιάνο στο 80′ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αραράτ-Αρμενία (1-0) και να πάρει την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League, όπου και θ’ αντιμετωπίσει την Ντιναμό Κιέβου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό ποιοτικά και οι φάσεις ελάχιστες μπροστά στις δύο εστίες. Οι παίκτες του Τόλη Τερζή αδυνατούσαν να βγάλουν συνδυασμούς και προσπαθούσαν κυρίως αριστερά με τον Ονδούριο επιθετικό να φανούν απειλητικοί αλλά η Αραράτ-Αρμενία διαχειρίζονταν εύκολα το ματς όντας προσεκτική αμυντικά και με κύριο προσανατολισμό μπροστά τις αντεπιθέσεις.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 18′ καθώς ο Γιένε, υποδεχόμενος βαθιά μπαλιά, προσπάθησε ανεπιτυχώς να κρεμάσει τον Κουέστα ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ισπανός τερματοφύλακας μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Σερομπιάν.

Αντίστοιχα, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν δύο άστοχες εκτελέσεις φάουλ με τον Πάλμα, αρχικά στο 24′ όπου η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ερμάκοφ ενώ δέκα λεπτά αργότερα η προσπάθεια του 23χρονου άσου έφυγε έξω από τ’ αριστερό δοκάρι του Ρώσου κίπερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά και σε αυτό συνετέλεσε η είσοδος του Σαβέριο αντί του Μενέντες. Αρχικά, στο 46′ ο Εκουδόριος εξτρέμ σούταρε άστοχα λίγο έξω από την περιοχή ενώ δύο λεπτά αργότερα έκανε γύρισμα προς τον Ρουπ με το σουτ του Γερμανού χαφ να περνά εκτός εστίας.

Ο Άρης διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε ξανά στο 51′ με το μακρινό δυνατό σουτ του Φαμπιάνο ν’ αναγκάζει τον Ερμάκοφ σε δύσκολη επέμβαση και ένα λεπτό αργότερα έδειξε ξανά τ’ αντανακλαστικά του αποκρούοντας σε κόρνερ τη σκαστή κεφαλιά του Μορόν.

Στη συνέχεια ο ρυθμός της ρεβάνς έπεσε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν ν’ ανοίξουν την άμυνα της Αραράτ-Αρμενία παίζοντας κυρίως από τ’ άκρα με σέντρες και γυρίσματα ωστόσο δεν κατάφεραν πολλά ενώ οι Αρμένιοι ήταν αυτοί που παραλίγο να βρει γκολ στο 70′ καθώς ο Γιένε εξαπέλυσε μακρινό σουτ με τον Κουέστα εξουδετερωμένο όμως η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Τελικά ο γόρδιος δεσμός για τον Άρη λύθηκε στο 80′ όταν ο Πάλμα έβγαλε γλυκιά σέντρα μέσα στην περιοχή και εκεί ο Φαμπιάνο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ερμάκοφ για το τελικό 1-0 και την ομάδα του στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Εκεί, οι «κιτρινόμαυροι» θα τεθούν αντιμέτωποι με τη Ντιναμό Κιέβου με την πρώτη αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη για τις 10 Αυγούστου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ενώ η ρεβάνς θα διεξαχθεί μία εβδομάδα αργότερα (17/8) στο Βουκουρέστι και το «Stadionul Giulesti».

Οι συνθέσεις:

Άρης (Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Τζούρασεκ (Ζουλ 61′), Ρουπ (Πάβισιτς 61′), Νταρίντα, Μενέντες (Σαβέριο 46′), Πάλμα (Ματαρίτα 89′), Μορόν (Χριστοδουλόπουλος 87′).

Αραράτ-Αρμενία (Μινασιάν): Ερμάκοφ, Αλεμάο (Χακομπιάν 84′), Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν (Τερτενιάν 72′), Καστανέιρα (Τέρα 65′), Μουραντιάν, Ομπιέρο (Αμπαρτσουμιάν), Σερομπιάν (Αβανεσιάν 65′), Γιένε, Έζα.