Φιλικό clasico με νικήτρια τη Μπαρτσελόνα (videos)

Ένα απολαυστικό κλάσικο παρακολούθησαν 82.026 θεατές στο Τέξας των ΗΠΑ, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει το ντέρμπι κόντρα στην Ρεάλ με 3-0.

Οι Μαδριλένοι έχασαν σωρεία ευκαιριών, είχαν χαμένο πέναλτι με τον Βινίσιους, είδα την μπάλα να τραντάζει τρεις φορές το δοκάρι και την Μπαρτσελόνα να δείχνει μεγαλύτερη ευστοχία φτάνοντας στο επιβλητικό 3-0.

Το φιλικό κλάσικο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού στο 15ο λεπτό, οι «μπλαουγκράνα» με τέλεια κομπίνα άνοιξαν το σκορ, αφού ο Γκουντογκάν εκτέλεσε φάουλ από πλάγια δεξιά με πάσα στον Πέδρι που καραδοκούσε έξω από την περιοχή της Ρεάλ, με τον νεαρό χαφ να στρώνει στον Ντεμπελέ που με «βολίδα» από τα δεξιά… έγραψε το 1-0 για την Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα στο γκολ που δέχθηκε, αφού ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Βινίσιους Τζούνιορ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει με δυνατό σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τερ Στέγκεν, χάνοντας τεράστια ευκαιρία.

Οι Μαδριλένοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως το δυνατό σουτ του Βινίσιους από το ύψος της μεγάλης περιοχής τράνταξε και πάλι το οριζόντιο δοκάρι του Τερ Στέγκεν, με την μπάλα να καταλήγει στη συνέχεια κόρνερ και το 1-0 να μένει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Ο… νόμος του ποδοσφαίρου μίλησε στο φινάλε

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάρλο Αντσελότι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Λούκα Μόντριτς και τον Τόνι Κρόος για να προσθέσει εμπειρία στην μεσαία του γραμμή, με την Ρεάλ να ανεβάζει την απόδοσή της ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με τον Τσουαμενί να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 1-1, όμως η μπάλα και πάλι τράνταξε το δοκάρι, βρήκε στην πλάτη του Τερ Στέγκεν και κατέληξε κόρνερ!

Οι «Μερένχες» στη συνέχεια έχασαν και άλλες ευκαιρίες, έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών τον Βινίσιους Τζούνιορ, με την Μπαρτσελόνα να τιμωρεί την αστοχία της Ρεάλ, αφού στο 85ο λεπτό, ο 20χρονος Φερμίν Μαρίν σημείωσε το πρώτο του γκολ σε κλάσικο -έστω και φιλικό- διαμορφώνοντας το 2-0 για την Μπαρτσελόνα.

Το… κερασάκι στην τούρτα για τους «μπλαουγκράνα» μπήκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Φεράν Τόρες να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ, να τσιμπάει την μπάλα πάνω από τον Κουρτουά στέλνοντας την στα δίχτα για να «σφραγίσει» με εντυπωσιακό τρόπο την εμφατική νίκη της Μπαρτσελόνα.