Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πάλεψαν Σάκκαρη-Τσιτσιπάς αλλά λύγισαν στο μεικτό

Μαρία Σάκκαρη και Στέφανος Τσιτσιπάς έχασαν από μια εξαιρετική ομάδα και έμειναν εκτός οκτάδας στο μεικτό διπλό των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πάλεψε μέχρι τον τελευταίο πόντο το ελληνικό δίδυμο, όμως «παραδόθηκε» στους σαφώς πιο έμπειρους στο διπλό Ντέμι Σχουρς/Ουέσλι Κούλχοφ με 6-4, 7-6(3) και ολοκλήρωσε την κοινή πορεία του στο Παρίσι.

Ήταν φανερό ότι οι Ολλανδοί είχαν… κάτι παραπάνω από τον Στέφανο και τη Μαρία, αφού εξειδικεύονται στο διπλό και μπορούσαν να συνεννοηθούν… με κλειστά τα μάτια. Ειδικά στο φιλέ ήταν φανταστικοί!

Παρόλα αυτά, Σάκκαρη και Τσιτσιπάς έδωσαν μια πραγματική μάχη και τελικά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, κυρίως λόγω της έλλειψης μεγάλης εμπειρίας!

Σχουρς και Κούλχοφ «έσπασαν» το σερβίς της Σάκκαρη στο τρίτο γκέιμ και αυτό το μπρέικ ήταν αρκετό για να τους δώσει και το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ, ωστόσο, ήταν σαφώς πιο ανταγωνιστικό και οι Έλληνες πίεσαν το σερβίς των αντιπάλων τους, αν και δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε μπρέικ πόιντ. Οι Ολλανδοί είχαν την ευκαιρία τους στο 4-4 όταν σέρβιρε ο Στέφανος, όμως τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου τελικά κρίθηκε ο αγώνας.

Σχουρς και Κούλχοφ πήραν άμεσο προβάδισμα με 3-0 και στην ουσία «σφράγισαν» την πρόκριση με το μίνι μπρέικ τους στο 5-2. Τελικά, εκμεταλλεύτηκαν το δεύτερο ματς πόιντ τους και έκλεισαν ραντεβού στην οκτάδα με τους Ιταλούς Εράνι/Βαβασόρι, που απέκλεισαν με 6-3, 6-2 τους  Ρώσους Αντρέεβα/Μεντβέντεφ.

Mαρία και Στέφανος, φυσικά, συνεχίζουν στο μονό, ενώ η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έχει αύριο (30/7) και το διπλό με τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ.